Η ΣΠΕ Στροβόλου κυπελλούχος 2011-12

Ο συγκλονιστικός τελικός στο κλειστό του Πανεπιστημίου, που ίσως να έκανε και ρεκόρ από πλευράς προσέλευσης φιλάθλων, κρίθηκε όπως και όλα τα φετινά παιγνίδια μεταξύ των δύο μεγάλων ομάδων του χώρου, στις λεπτομέρειες. Η ΣΠΕ Στροβόλου, κατάφερε από το ξεκίνημα να πάρει προβάδισμα στο σκορ, διατηρήθηκε σε θέση οδηγού με τη λήξη του ημιχρόνου (13-11) και με επιβλητική παρουσία στην επανάληψη (εκπληκτική άμυνα, εντυπωσιακή παρουσία του τερματοφύλακα Δημήτρη Ταρτίου) κατάφερε να ανοίξει σε αρκετές περιπτώσεις τη ψαλίδα στη διαφορά του σκορ μέχρι και στο +5 (21-16, 25-20) για να πάρει τελικά τη νίκη με 26-23.
Την απονομή στην κυπελλούχο έκανε στον αρχηγό της Πάνο Ιερείδη ο πρόεδρος του ΚΟΑ Πάμπος Στυλιανού, στον αρχηγό της δευτεραθλήτριας Μαρίνο Πελαγία ο εκπρόσωπος του ΟΠΑΠ Αντρέας Ευσταθιάδης, ενώ ο πρόεδρος της ΚΟΧ Χαράλαμπος Λόττας απένειμε τις αναμνηστικές πλακέτες στους διαιτητές (η κλήρωση έβγαλε τους διεθνείς Μουττά – Αργυρίδη) στη γραμματεία (Ειρ. Ορφανίδου –Ν. Μαρίνου) και στον παρατηρητή του αγώνα Πάνο Αντωνίου.
Η ειδική επιτροπή ανέδειξε σαν πολυτιμότερο παίκτη του τελικού τον χειροσφαιριστή της ΣΠΕ, Χριστόφορο Ταρτίο.
ΣΠΕ ΣΤΡΟΒ. (Κ. Κόκκινος –Α. Αβραάμ) Λαμπουζίνσκι, Δ. Ταρτίος, Β. Δημοσθένους 3, Κ. Θεοδώρου 1, Σ. Ζωγράφος, Χ. Γεωργίου, Κ. Κωνσταντίνου 2, Ξ. Κυπριανού, Χρ. Ταρτίος 3, Π. Πελασέλας, Α. Φωτίου, Γ. Παπακυπριανού 3, Μ. Τσεριώτης 8, Ν. Μιχαηλίδης 4, Π. Ιερείδης 2, Α. Μενελάου.
ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΑΝ. ΚΥΠΡΟΥ (Α. Ανδρέου) Μ. Ευσταθιάδης 2, Θ. Τσίβικος 1, Μ. Πελαγία 5, Κ. Σοφοκλέους 1, Γ. Νικηφόρου 1, Ε. Κώστα 2, Ι. Αργυρού 3, Βούκας 1, Θ. Θεοδώρου, Κ. Χριστοδούλου, Α. Μαρκίδης 2, Γ. Στυλιανού 1, Α. Λεμέσιος, Κοβάκοφ 3, Κ. Αντωνιάδης, Μ. Μηνά.