ΣΠΕ Στροβόλου και Ευρωπαϊκό, στον τελικό

Στο Λύκειο Στροβόλου η ΣΠΕ Στροβόλου δυσκολεύτηκε και πάλι από την ομάδα της ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου πλην όμως κατάφερε να νικήσει με το οριακό 33-32 και να σφραγίσει το εισιτήριο του τελικού, όπου εκεί θα έχει την ευκαιρία να κάνει το νταμπλ. Η ΣΠΕ, που στον πρώτο ημιτελικό είχε νικήσει με το στενό 26-24, ουσιαστικά έκτισε τη νίκη της στο πρώτο ημίχρονο του επαναληπτικού το οποίο την βρήκε να προηγείται με 16-13. Στην επανάληψη η Ένωση αντέδρασε κι έδωσε πολλές δυνάμεις για να ανατρέψει τα σε βάρος της δεδομένα όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να ψαλιδίσει τη διαφορά στο κατώτατο της σημείο (33-32).

Στον άλλο ημιτελικό που έγινε στην Πάφο το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου πήρε μια άνετη νίκη σε βάρος του Κουρούσιη Προοδευτικού με 39-21 και με τη σειρά του σφράγισε το δεύτερο εισιτήριο του τελικού. Φαίνεται καθαρά ότι οι γηπεδούχοι μετά την ήττα (27-22) που δέχτηκαν στο πρώτο εκτός έδρας παιγνίδι δεν πίστεψαν και πολύ ότι είχαν τη δυνατότητα να ανατρέψουν το σε βάρος τους σκορ. Από την άλλη, ούτε οι παίκτες του Ευρωπαϊκού τους επέτρεψαν να πολυπιστέψουν σε αυτό το στόχο αφού από νωρίς, παίζοντας σοβαρά, μπήκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ, κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγηθούν με 18-7 και ουσιαστικά να καθαρίσουν την πρόκριση από το πρώτο τριαντάλεπτο.

Ο τελικός θα γίνει την ερχόμενη Κυριακή 13 Μαϊου στο κλειστό του Πανεπιστημίου Κύπρου.