Σε τροχιά πρόκρισης η ΣΠΕ Στροβόλου

Η κυπριακή ομάδα έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο όπου, κυριολεκτικά διέλυσε τους Άγγλους (προηγήθηκε με 22-7) γεγονός που επέτρεψε στους προπονητές της να κάνουν στην επανάληψη συντήρηση δυνάμεων ώστε να ξεκουράσουν χειροσφαιριστές ενόψει του πιο σημαντικού τους αγώνα της Κυριακής με αντίπαλο την Ολίμπους Σκοπίων. Με νίκη απέναντι στους Σκοπιανούς, η ΣΠΕ Στροβόλου σφραγίζει την πρόκριση στον επόμενο γύρο.
Στο παιγνίδι με την Ρούισλιπ σκόραραν οι Χριστοδούλου 5, Β. Δημοσθένους 5, Σ. Ζωγράφου 5, Φωτίου 5, Ιωάννου 5, Πελασέλας 4, Παπακυπριανού 3, Πάσιτς 3, Αντωνίου 2, Κυπριανού 2, Προύτζος 1, Χρ. Ταρτίος 1.
Στο άλλο παιγνίδι του ομίλου, μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση η Ντράκουνας νίκησε την Ολίμπους Σκοπίων με 29-24 και με τη νίκη αυτή, ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Β’ όμιλος
1. Dracunas – Λιθουανίας 58-45 4
2. Olimpus – Σκοπίων 64-47 2
3. ΣΠΕ Στροβόλου 62-46 2
4. Ruisliq Eagles 35-81 0

2η ήττα ο Μαυρομάτης
Ούτε στο δεύτερο παιγνίδι του Α’ προκριματικού ομίλου του β’ γύρου στο Τσάλεντς Καπ κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα ο Μαυρομάτης Αγίου Παύλου. Έχασε από την Νίτρογκεν Ολλανδίας με 39-20 και ξέκοψε στην τελευταία θέση του ομίλου.
Σε αυτό το παιγνίδι η κυπριακή ομάδα είχε να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα. Δεν έφταναν οι απουσίες λόγο τραυματισμών των Κώστα Καραγιώργη και Κυριάκου Χαραλάμπους, στο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήρθε … καπάκι και ο τραυματισμός του Γιόζεφ Κόπσιακ, γεγονός που περιόρισε στο ελάχιστο τις επιλογές του Αντρέα Παρασκευά σε επίθεση και κυρίως στην άμυνα.
Παρά τα προβλήματα ο Μαυρομάτης στάθηκε με αξιώσεις στο γήπεδο. Έχανε στο ημίχρονο με 20-11 (χωρίς τα προβλήματα, η εξέλιξη στο σκορ θα ήταν εντελώς διαφορετική) ενώ το τελικό σκορ σταμάτησε στο 39-20.
Σκόραραν για την κυπριακή ομάδα οι Προκοπίου 6, Χρ. Χατζηεφραίμ 4, Αλεξάνδρου 3, Κ. Χατζηεφραίμ 3, Φτερακίδης 2, Χριστοδούλου 1 και Κόπσιακ 1.
Στο άλλο παιγνίδι του ομίλου η Ινίτια Χάσσελτ νίκησε την Πόλβα με 33-18.
Ο Μαυρομάτης θα κλείσει τις υποχρεώσεις του την Κυριακή αντιμετωπίζοντας τη διοργανώτρια ομάδα της Πόλβα Εσθονίας, που θέλει πάση θυσία τη νίκη για να ελπίζει στην πρόκριση.