Στο πάνθεον των ηρώων η ΣΠΕ Στροβόλου!

Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί επική η πρόκριση της ΣΠΕ στη φάση των «32» του θεσμού, αν υπολογίσουμε τους σκοπέλους που είχαν να ξεπεράσουν οι αθλητές της ομάδας. Αρχικά, το γεγονός ότι το παιγνίδι της 2ης αγωνιστικής είχε τελειώσει λίγο πριν τα μεσάνυχτα του Σαββάτου και οι αθλητές δεν είχαν την ευκαιρία να ξεκουραστούν για το τελευταίο παιγνίδι του ομίλου την Κυριακή και, από την άλλη, έπαιξαν την πρόκριση σε μια καυτή έδρα κατάμεστη από τους οπαδούς της διοργανώτριας ομάδας, που με τις εκδηλώσεις τους έκαναν ότι είναι δυνατό για να σπρώξουν την ομάδα τους.
Τελικά όμως, μίλησε η ψυχή και το πάθος των κυπρίων παικτών που μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και συνέβαλαν στα μέγιστα στο να γραφτεί και το δικό τους όνομα στις χρυσές σελίδες του σωματείου τους και του κυπριακού χάντμπολ γενικότερα.
«Αυτή η πρόκριση είναι αποτέλεσμα της συγκλονιστικής προσπάθειας όλων στην ομάδα, ιδιαίτερα των χειροσφαιριστών μας – σχολίασε από τη Μολδαβία ο εκ των προπονητών της ΣΠΕ Κώστας Κόκκινος. Η προσπάθεια ξεκίνησε από τον πρώτο μας αγώνα, με τους Λιθουανούς, όπου χάσαμε το παιγνίδι στις λεπτομέρειες. Όμως, δεν τα παρατήσαμε. Όλοι πιστεύαμε στις δυνατότητες μας και στο τέλος τα καταφέραμε, αφού θέλαμε πολύ να πετύχουμε αυτό τον άθλο. Θέλω να συγχαρώ όλα τα μέλη της αποστολής που ο κάθε ένας από το δικό του πόστο, με τη βοήθεια του Θεού, συνέβαλε στα μέγιστα στο να φτάσουμε σε αυτή την πρωτόγνωρη για τα κυπριακά δεδομένα επιτυχία».
Από το ξεκίνημα του αγώνα είχε δείξει τη θέληση της για τη νίκη η ΣΠΕ Στροβόλου. Με εξαιρετική άμυνα και με επίθεση που είχε πολύ ψηλά ποσοστά ευστοχίας, η κυπριακή ομάδα κατάφερε στο ημίχρονο να προηγηθεί με 17-11 και να θέσει γερές βάσεις για πρόκριση. Στην επανάληψη οι Μολδαβοί, με τη στήριξη των 100 περίπου οπαδών τους έδωσαν πολλές δυνάμεις σε μια προσπάθεια να ανατρέψουν τα σε βάρος τους δεδομένα, όμως βρήκαν μπροστά τους εμπόδιο τον τερματοφύλακα Δημήτρη Ταρτίο που με τις εκπληκτικές του αποκρούσεις αναδείχτηκε και ο πολυτιμότερος του αγώνα. Εκπληκτική ήταν η εμφάνιση και του Γιώργου Παπακυπριανού (10 τέρματα), ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια των Πέσιτς και Ν. Μιχαηλίδη.
ΣΠΕ: (Κ. Κόκκινος-Α. Αβραάμ) Δ. Τερτίος, Κάλιτς, Ιωάννου, Κυπριανού, Παπακυπριανού 10, Πέστις 6, Ν. Μιχαηλίδης 5, Κ. Κωνσταντίνου 3, Β. Δημοσθένους 2, Χρ. Ταρτίος 1, Μ. Τσεριώτης, Σ. Ζωγράφου, Π. Πελάσελας, Χριστοδούλου, Αντωνίου.

Και τώρα η Μακάμπι
Στη φάση των «32» (γ’ γύρος) του θεσμού η ΣΠΕ Στροβόλου θα βρει στο δρόμο της τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Ισραήλ στις 24 ή 25 /11/ 2012 και ο επαναληπτικός της Κύπρου στις 1 ή 2/12/ 2012.

Β’ όμιλος
1. Dracunas – Λιθουανίας 105-69 6
2.ΣΠΕ Στροβόλου 89 – 69 4
3. Olimpus – Μολδαβίας 87-74 2
4. Ruisliq Eagles 59-128 0

Ολοκλήρωσε με ήττα
Την 3η ήττα σε ισάριθμους αγώνες δέχτηκε στον β’ προκριματικό όμιλο του β΄ γύρου του Τσάλεντς Καπ ο Μαυρομάτης Αγίου Παύλου. Στην 3η αγωνιστική έχασε εύκολα από την Πόλβα με 34-11 (ημίχρονο 18-4), αποτέλεσμα που δίνει την πρόκριση στην Πόλβα η οποία έφτασε στους 4 βαθμούς, 2 περισσότερους από την Νίτρογκεν που στην τελευταία αγωνιστική έχασε από την Ινίτια (1η θέση στον όμιλο) με 30-28.
Τα τέρματα του Μαυρομάτη σε αυτή την αναμέτρηση πέτυχαν οι Χρ. Χατζηεφραίμ 3, Αλεξάνδρου 2, Χρυσάνθου 2, Προκοπίου 2, Φτερακίδης 1 και Κ. Χατζηεφραίμ 1.