Έχασε αλλά μπορούσε και καλύτερα

Λίγο πολύ η ήττα της ΣΠΕ ήταν αναμενόμενη αφού από τον αγώνα της Κύπρου (είχε χάσει με 44-20) οι Ολλανδές έδειξαν πολύ καλά στοιχεία αλλά και ανωτερότητα σαν ομάδα. Ωστόσο, στον επαναληπτικό της Ολλανδίας η Κυπριακή ομάδα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη από την ήττα με 31-19, αφού σε αντίθεση με τον αγώνα της Κύπρου έκανε εξαιρετική εμφάνιση. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο η ΣΠΕ είχε πολύ καλό ρυθμό, εξαιρετική αμυντική συμπεριφορά αλλά και καλές επιθετικές επιλογές. Αυτός ο συνδυασμός ξάφνιασε τις γηπεδούχες οι οποίες δεν έβρισκαν αντίδοτο βλέποντας την ΣΠΕ να έχει συνεχώς το προβάδισμα και να είναι, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, μπροστά στο σκορ με 10-12! Τρία τραγικά λάθη όμως λίγο πριν τη λήξη, έδωσαν την ευκαιρία στις Ολλανδές να κάνουν ένα σερί 3-0 και να φύγουν για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 13-12.
Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, για δύο λόγους. Πρώτο, οι παίκτριες της ΣΠΕ άρχισαν να μένουν από δυνάμεις και δεύτερο, επειδή σε αυτό το διάστημα οι δύο Ούγγρες διαιτητές είχαν εξωφρενικές αποφάσεις. Δεν άφηναν πλεονέκτημα με αποτέλεσμα να ακυρώσουν 3-4 κανονικά γκολ της ΣΠΕ, είχαν εύκολο το δίλεπτο για την κυπριακή ομάδα και γενικά, έπαιξαν καθαρά έδρα.
«Δεν λέμε ότι θα κερδίζαμε το παιγνίδι –δήλωσε από την Ολλανδία ο έφορος της ομάδας Θανάσης Παράσχος- ούτε ότι θα ανατρέπαμε το σε βάρος μας σκορ του πρώτου αγώνα για να πάρουμε την πρόκριση. Όμως σίγουρα μπορούσαμε να πάρουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα και να φύγουμε από τη διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά. Θέλω να συγχαρώ τις παίκτριες μας για την εξαιρετική τους εμφάνιση και τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν. Για μας, αυτές είναι οι ηθικές νικήτριες», κατέληξε.
Τα τέρματα της ΣΠΕ πέτυχαν οι Γιανούλα Σούσου 2, Ορθοδοξία Χούτρη 3, Μιχ, Μάσσου 2, Ντιμιτρίσεβιτς 5, Καλασνίκοβα 4 και Εκατερινέσκου 3.