Πρώτα χαμόγελα για τα Λατσιά

Παρνασσός – ΑΣ Λατσιά 21-23
Το πιο σημαντικό παιγνίδι της αγωνιστικής έγινε τελικά στο κλειστό του Παρνασσού όπου η γηπεδούχος έπεσε θύμα έκπληξης καθώς έχασε από τα Λατσιά με 21-23. Το παιγνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι και το τελικό σφύριγμα των διαιτητών και η εξέλιξη στο σκορ έκοβε ανάσες. Χέρι – χέρι πήγαιναν μέχρι και 2΄πριν τη λήξη οι δύο ομάδες (ημίχρονο 11-11, 26’ 21-21) όμως όλα έμελλε να κριθούν στο φινάλε. Η καλή παρουσία του τερματοφύλακα Κυριάκου Αρκαδίου ήταν αυτή που βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη καθώς με τις απανωτές του αποκρούσεις δεν επέτρεψε στον Παρνασσό να φέρει το παιγνίδι στα ίσα στην προτελευταία επίθεση της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα τα Λατσιά, ακριβώς στη λήξη, να σκοράρουν το γκολ που καθόρισε την τελική έκβαση και που φυσικά τους χάρισε την πρώτη φετινή τους νίκη.
«Σήμερα ήταν η πρώτη φορά που είχαμε όλους τους παίκτες στη διάθεση μας –έδωσε το στίγμα της επιτυχίας ο προπονητής των Λατσιών, Κόσικ. Δυστυχώς λόγο στρατιωτικού κάθε βδομάδα δεν συμπληρώνουμε απαρτία, σήμερα όμως που είχαμε επιλογές καταφέραμε και να κερδίσουμε. Αυτή η νίκη θα βοηθήσει σημαντικά στη ψυχολογία των παικτών μας και πάνω σε αυτή θα κτίσουμε για τη συνέχεια».
Τα τέρματα του Παρνασσού πέτυχαν οι Ιωάννου 3, Στ. Γεωργίου 2, Γ. Χρυσάνθου 1. Π. Ιωάννου 3, Π. Χαραλάμπους 1, Μ. Κακουρής 3, Α. Αχιλλέως 2 και Κ. Βορκάς 5 ενώ για τα Λατσιά σκόραραν οι Α. Κωνσταντίνου 1, Ιωαννίδης 3, Α. Μάρκου 4, Κ. Μιχαήλ 2, Γ. Καπετάνιος 3, Α. Λεμέσιος 7 και Ρ. Παπανικολάου 3.
ΕΝ ΣΠΕ – Κουρούσιη Προοδευτικός 37-25
Πιο εύκολα από ότι σίγουρα ανέμεναν έφτασαν στη νίκη οι παίκτες της ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου σε βάρος του Προοδευτικού Πάφου. Επιβλήθηκαν με 37-25 και πήραν τη νίκη που τους διατηρεί στην 3η θέση του πίνακα. Από το ξεκίνημα του αγώνα φαινόταν ότι η Ένωση, με περισσότερες επιλογές, θα είχε και τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Ωστόσο, στο πρώτο μέρος συνάντησε πολλές δυσκολίες από το μαχητικό Προοδευτικό που σε αυτό το διάστημα έδωσε πάρα πολλές δυνάμεις (ημίχρονο 17-11). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν νωρίς να αυξήσουν ακόμη περισσότερο την υπέρ τους διαφορά με αποτέλεσμα, από τη μια να κάμψουν τη θέληση των φιλοξενουμένων και από την άλλη να αφαιρέσουν από το παιγνίδι το ενδιαφέρον, να επιβάλουν το ρυθμό τους και να φτάσουν σχετικά εύκολα στη νίκη.
Σκόραραν για τους γηπεδούχους οι Γ. Γιωργαλλής 1, Χαραλάμπους 6, Ν. Γεωργίου 1, Λ. Χρυσάνθου 6, Κ. Ιωάννου 2, Μπούγισιτς 8, Χρ. Σωτηρίου 4, Χρ. Γεωργίου 7, Σταυρινίδης 1 και Κ. Παταίσια 1 και για τον Προοδευτικό οι Π. Σωκράτους 1, Χρ. Δίπλαρος 6, Λ. Χριστοφή 1, Χ. Σοφοκλέους 5, Χρ. Χατζηπαναγιώτου 4, Α. Κασιουλής 3, Δ. Δημητρίου 2 και Π. Χριστοδούλου 3.
ΕΝ Αγίου Αθανασίου – Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο 13-44
Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, σε στυλ … προπόνησης πέρασε από τη Λεμεσό, νικώντας την ομάδα της ΕΝ Αγίου Αθανασίου με 44-13. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής από το ξεκίνημα, έτσι το Ευρωπαϊκό δεν δυσκολεύτηκε νωρίς να επιβάλει το ρυθμό του, να προηγηθεί στο ημίχρονο με 27-8 και με συνοπτικές διαδικασίες να φτάσει στην 7 σερί του νίκη που το αφήνει αήττητο στην κορυφή του πίνακα. Το παιγνίδι αυτό μάλλον ήταν και το τελευταίο για τον τερματοφύλακα της ΕΝ Αγίου Αθανασίου, Κυπριάν, αφού όπως δήλωσε ο ίδιος επιστρέφει στην πατρίδα του, Ρουμανία.
Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Τριμιθιώτης 8, Τσίβικος 5, Κ. Ευαγγέλου 6 και Θ. Θεοδώρου 5, ενώ από την ομάδα της Λεμεσού ξεχώρισαν οι Στ. Στεφάνου 6, Κόζμιν 3 και Ρασβάν 3.