Στους «16» του Τσιάλεντς Καπ συμμετέχουν 2 ομάδες από τη Σερβία, 2 από την Ελλάδα, 2 από τη Νορβηγία, ενώ με μία ομάδα εκπροσωπούνται οι χώρες, Λουξεμβούργο, Λιθουανία, Λευκορωσία, Ρουμανία, Πολωνία, Βέλγιο, Ιταλία, Βοσνία / Ερζεγοβίνη, Τουρκία και φυσικά η Κύπρος.
IL Runar (Νορβηγία) – ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης
CSV Suceana (Ρουμανία) – ΣΠΕ Στροβόλου (Κύπρος)
SKA Minsk (Λευκορωσία) – Pallamano (Ιταλία)
Παλιές γνώριμες
Από τις ομάδες που συμμετέχουν στη φάση των «16» του Τσάλεντς, αρκετές είναι παλιές γνώριμες με την ΣΠΕ Στροβόλου. Ξεκινώντας από την αντίπαλο της, μπορεί η ΣΠΕ να μην βρήκε προηγουμένως την CSV Suceana στο δρόμο της, όμως ας μην ξεχνούμε ότι την περίοδο 2001-02 στο EHF, η ΣΠΕ Στροβόλου πανηγύρισε την πρώτη Ευρωπαϊκή της νίκη απέναντι σε Ρουμάνικη ομάδα, τη Δυναμό (23-18 στην Κύπρο, έχασε στη Ρουμανία με 26-20).
Από εκεί και πέρα:
*Την περίοδο 2007-08 βρήκε στο δρόμο της την Drammen Νορβηγίας (EHF) από την οποία δέχτηκε δύο ήττες, 38-26 και 30-27.
*Την περίοδο 2009-10 συμμετείχε σε προκριματικό όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, τους αγώνες του οποίου φιλοξένησε στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ. Εκεί έχασε από τους διοργανωτές με 32-29. Μετά τον αποκλεισμό της από το Πρωταθλητριών, η ΣΠΕ συνέχισε στην Ευρώπη στο θεσμό του EHF (β’ γύρος). Σε αυτή τη φάση βρήκε στο δρόμο της την SKA Minsk Λευκορωσίας από την οποία έχασε εκτός έδρας με 21-18 κι έφερε ισοπαλία 21-21 στην Κύπρο.
*Τέλος, τον περασμένο Οκτώβριο (2012) που συμμετείχε στον προκριματικό όμιλο του Τσάλεντς, από όπου και εξασφάλισε την πρόκριση για να βρει στο δρόμο της και να αποκλείσει την Μακάμπι Τίρεκ Τελ Αβίβ, η ΣΠΕ Στροβόλου είχε πετύχει 2 νίκες (Ρούισλικ και Ολύμπους), δέχτηκε όμως τη μοναδική της ήττα από την Dragunas Λιθουανίας η οποία είχε τερματίσει και στην 1η θέση του ομίλου μας.