Τους … μποναμάδες η Ένωση!

Παρνασσός – ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου 22-24
Εξέλιξη γκραν γκινιόλ είχε το παιγνίδι στο Στρόβολο μεταξύ του Παρνασσού και της ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου, με την γηπεδούχο ομάδα να φτάνει στα πρώτα χαμόγελα (είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 12-11) και την ομάδα της Συνεργατικής να γελά τελευταία, καθώς πανηγύρισε στο τέλος μια δύσκολη νίκη με 22-24 που την καθιερώνει στην 3η θέση του πίνακα. Στο σύνολο του, το παιγνίδι βασικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μια σημαντική λεπτομέρεια που λειτούργησε θετικά για την ομάδα της Ένωσης ήταν ο ξένος της παίκτης, Μίλαν Μπούγισιτς που με τα 13 γκολ που πέτυχε, όντως κατάφερε να κάνει τη διαφορά στο παιγνίδι.

Καλύτεροι από τον Παρνασσό οι Κακουρή 4, Π. Ιωάννου 4, Κ. Βορκάς 3, Ι. Ιακώβου 3 και Παπατρύφωνος 3, ενώ από την Ένωση καλύτεροι οι Μπούγισιτς 13, Μ. Λύρας 3, Ρέσιτς 2 και Χ. Χαραλάμπους 2.
ΣΠΕ Στροβόλου – Προοδευτικός Πάφου 39-27
Σε … χαλαρούς ρυθμούς και χωρίς την (αγωνιστική) παρουσία βασικών της παικτών (Παπακυπριανού, Ζωγράφου, Δ. Ταρτίος, ενώ ο Πέσιτς αγωνίστηκε λίγα λεπτά προς το τέλος) η ΣΠΕ Στροβόλου νίκησε στην έδρα της τον Κουρούσιη Προοδευτικό με 39-27, επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τα υπέρ της προγνωστικά. Σε όλη του τη διάρκεια το παιγνίδι κύλησε χωρίς τακτικές και σφιχτές άμυνες. Η ΣΠΕ είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 19-13 κι έκλεισε την τελική διαφορά στο +12 (39-27).

Πιο δραστήριοι από τη νικήτρια οι Χρ. Χρυσάνθου 8, Α. Φωτίου 6, Χρ. Ταρτίος 5 και Α. Ιωάννου 5 ενώ από την ομάδα της Πάφου ξεχώρισαν οι Χ. Σοφοκλέους 9 και Π. Χριστοδούλου 8.
Ευρωπαϊκό Παν. Κύπρου – Λατσιά 33-14
Προσπάθησε να βρει κίνητρα να δώσει στους παίκτες του ο Ανδρέας Ανδρέου, έχοντας αντίπαλο τα Λατσιά. Η «ομάδα» που αγωνίστηκε στο πρώτο μέρος κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με 16-12 και, αν η «ομάδα» που αγωνίστηκε στην επανάληψη σε διάστημα 30’ δέχτηκε μόλις … 2 γκολ, αυτό οφείλεται στον τερματοφύλακα Τσιλιμπάρη που … κατέβασε τα ρολά και για 23’ ολόκληρα λεπτά δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του ούτε μία φορά!

Μ. Τριμιθιώτης 5, Χρ. Αργυρού 5, Γ. Στυλιανού 5 και Ε. Κώστα 4, οι παίκτες που είδαν περισσότερες φορές δίχτυα για τη νικήτρια, ενώ από τα Λατσιά 4 γκολ πέτυχε ο Ι. Ιωαννίδης, 3 ο Γ. Καπετάνιος και από 2 οι Α. Κωνσταντίνου και Α. Λεμέσιος.
ΕΝ Αγίου Αθανασίου – Μαυρομάτης 22-33
Πήρε το μήνυμα από το δύσκολο πέρασμα του Παρνασσού από τη Λεμεσό την περασμένη βδομάδα ο Αντρέας Παρασκευά, γι αυτό και πήρε την ομάδα του προετοιμασμένη στο εκτός έδρας παιγνίδι με την ΕΝ Αγίου Αθανασίου. Και, στην ουσία, η σοβαρότητα που επέδειξαν στο ξεκίνημα οι παίκτες του (ημίχρονο 9-17) δεν έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν σκέψεις για θετικό αποτέλεσμα. Έχοντας σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα τον έλεγχο ο Μαυρομάτης Αγίου Παύλου πήρε τη νίκη με 22-33 και παρέμεινε σε απόσταση βολής από την 3η θέση.
Σκόραραν για την ομάδα της Λεμεσού οι Στεφάνου 7, Ομιτέα 1, Αναστασίου 2, Μπραλίστε 2, Ιβάν 4, Χόρνεα 4 και Βλαϊτσου 2 και για τον Μαυρομάτη οι Φτερακίδης 8, Χρ. Χατζηεφραίμ 6, Κόπσιακ 3, Χριστοδούλου 3, από 2 τέρματα οι Μαρκίδης, Αλεξάνδρου, Προκοπίου, Φιλίπποβιτς και ο τερματοφύλακας Φλωρίδης (!), ενώ από 1 τέρμα πέτυχαν οι Νικολάου, Βλαδιμήρου και Σοφοκλέους.