Η παντοκρατορία του ΑΣ Λατσιών

Στην κατηγορία γυναικών η σεζόν 2012-13 ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα των Λατσιών, που έβαλε τη σφραγίδα της σε όλους τους τίτλους! Συγκεκριμένα:
ΑΣΠΙΔΑ
Στο ξεκίνημα της χρονιάς η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά νίκησε στον αγώνα για το σούπερ καπ την ομάδα της ΣΠΕ Στροβόλου με 31-30 και κατέκτησε τον πρώτο ανεπίσημο τίτλο της χρονιάς στο γυναικείο χάντμπολ, την ασπίδα «Μιχάλη Ιωαννίδη».
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Η ομάδα των Λατσιών ήταν ασυγκράτητη και στο πρωτάθλημα. Έχοντας δεχτεί μόλις μία ήττα σε 16 αγώνες, στέφθηκε πανηγυρικά πρωταθλήτρια για 6η φορά στην ιστορία της. Η ΣΠΕ Στροβόλου περιορίστηκε στη 2η θέση, ενώ την 3η θέση και συμμετοχή στην Ευρώπη εξασφάλισε η ομάδα της ΕΝ Αθηένου.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Η ομάδα των Λατσιών δεν σταμάτησε στο νταμπλ. Στον 26ο τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ νίκησε τη ΣΠΕ Στροβόλου με 36-30 και πανηγύρισε το τρέμπολ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Τα Λατσιά ήταν καλύτερα σε όλη τη διάρκεια του τελικού (στο ημίχρονο είχαν προηγηθεί με 20-17) και κατέκτησαν δίκαια το τρόπαιο του κυπέλλου για 6η φορά στην ιστορία τους.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ ΝΕΑΝΙΔΩΝ
Στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ νεανίδων η ομάδα του ΑΟ Αραδίππου κατέκτησε τον τίτλο της πρωταθλήτριας, μετά από έντονο συναγωνισμό με την ομάδα των Λατσιών. Στη συνέχεια, στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ νεανίδων η ομάδα του Α.Ο. Αραδίππου μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση νίκησε την ομάδα της Κεντρικής Ασφαλιστικής Λατσιά με 20-19 κι έκανε το νταμπλ. Το τρόπαιο διεκδίκησαν οι δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, η τροπαιούχος κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΤΡΩΝ
Έκανε … περίπατο το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Β’ κατηγορίας αντρών η ομάδα του Φίλιππου 1983. Με το πέσιμο της αυλαίας οι βετεράνοι της Ανθούπολης πανηγύρισαν και τυπικά την στέψη τους σαν πρωταθλητές.

ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Η ομάδα του Φίλιππου 1983 πανηγύρισε την κατάκτηση του νταμπλ στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ΟΠΑΠ αντρών αφού στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ νίκησε το ΘΟΪ Αυγόρου με 35-26.