Άνοιξαν Σαμπάνιες!!!!!

Το τέλος του 4ου τελικού των πλέι οφ του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ χάντμπολ αντρών βρήκε την ΣΠΕ Στροβόλου να πανηγυρίζει τον τίτλο της πρωταθλήτριας για 2η συνεχόμενη χρονιά και 19η στην ιστορία της. Η ομάδα της Συνεργατικής νίκησε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου με 30-23, έκανε το 4-2 στις νίκες και διατήρησε τα κεκτημένα της στο χώρο, αφού σε αυτή την κρίσιμη και πιο δύσκολη στροφή του πρωταθλήματος απέδειξε ότι ήταν πιο έτοιμη αλλά και καλύτερη από τον αντίπαλο της. Στο κατάμεστο κλειστό του Λυκείου Στροβόλου, λειτούργησε και το Σάββατο ο «νόμος της έδρας». Παρόλο που το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο έδειξε την πρόθεση του να παλέψει για να δώσει παράταση στην στέψη της ΣΠΕ, εντούτοις οι Στροβολιώτες έδειξαν ότι είχαν τελικά τις λύσεις για να δώσουν τέλος στην αγωνία, να πετύχουν 3η σερί νίκη σε βάρος του αντίπαλου τους και να τερματίσουν στο ψηλότερο σκαλοπάτι του πίνακα.

Στο ξεκίνημα του 4ου τελικού, όλα έδειχναν ότι θα δυσκολευόμασταν πολύ μέχρι να δούμε ποια ομάδα θα καταφέρει τελικά να επικρατήσει. Στις άμυνες έπεφταν … κορμιά, τα τέρματα έρχονταν με το σταγονόμετρο και το σκορ κυλούσε τέρμα με τέρμα. Μέχρι και 2΄πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΣΠΕ είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα, 12-11. Όμως, η περισσότερη πίεση που έβαλε στην άμυνα έφερε αποτέλεσμα καθώς οι παίκτες του Ευρωπαϊκού έκαναν εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα η ΣΠΕ να βγει εύκολα στον αιφνιδιασμό και με ένα σερί 3-0 να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 15-11. Σε αυτό το διάστημα το Ευρωπαϊκό ατύχησε να χάσει από τραυματισμό τον έμπειρο Μαρίνο Πελαγία (χτύπησε στη μύτη και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο) ενώ η ΣΠΕ έχασε με αποβολή τον ξένο παίκτη της, Βιτάλι.

Στην επανάληψη οι Στροβολιώτες συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στα πρώτα 30’. Ο Παντελής Πελασέλας ήταν ο άνθρωπος που αναπλήρωσε σε υπέρτατο βαθμό το κενό από την απουσία του Βιτάλι αφού με τα απανωτά γκολ που πέτυχε στην κόντρα έδωσε την ευκαιρία στην ΣΠΕ να ξεφύγει ακόμη περισσότερο στο σκορ (10’ 21-14, 20’ 26-17) γεγονός που σκότωσε σε μεγάλο βαθμό την ψυχολογία των αντιπάλων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα, αφού και το Ευρωπαϊκό, χωρίς επιθετικές επιλογές (υστέρησαν σε μεγάλο βαθμό τα εξτρέμ) συμβιβάστηκε στο μοιραίο.

ΣΠΕ Στροβόλου: Δ. Ταρτίος, Νούκοβιτς, Μ. Τσεριώτης, Μ. Ευσταθιάδης 2, Κ. Θεοδώρου 1, Κ. Κωνσταντίνου 3, Χρ. Ταρτίος 2, Π. Πελασέλας 10, Βιτάλι 3, Γ. Παπακυπριανού 6, Ν. Μιχαηλίδης 1, Π. Ιερείδης 1, Β. Δημοσθένους 1, Μ. Χατζηδάκης 1.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ: Χρ. Οικονόμου, Κ. Χριστοδούλου, Α. Μαρκίδης 4, Γ. Στυλιανού, Όμπρβαν 5. Κ. Αντωνιάδης 1, Θ. Τσίβικος 1, Μ. Πελαγία 1, Κ. Σοφοκλέους 2, Γ. Νικηφόρου 5, Ε. Κώστα, Ι. Αργυρού 1, Μ. Μαυρομάτης 3, Βίτιτς.

Θέσεις 5-6
Σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6 της τελικής κατάταξης ο Παρνασσός Στροβόλου νίκησε στην έδρα του τον Κουρούσιη Προοδευτικό με 34-23 (ημίχρονο 15-12) έκανε το 3-0 στις νίκες και τερμάτισε στην 5η θέση της τελικής κατάταξης. Η ομάδα της Πάφου τερμάτισε στην 6η θέση. Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Μουρίν 9, Χαρ. Πέτρου 7 και Ποζίκα 6, ενώ από τον Προοδευτικό καλύτεροι οι Π. Χριστοδούλου 5, Π. Σωκράτους 5 και Τ. Σαββίδης 5.