ΟΠΑΠ Γυναικών – Και μαθηματικά πρωταθλήτριες!

Δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών η ΣΠΕ Στροβόλου είναι και μαθηματικά η φετινή πρωταθλήτρια. Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής η ομάδα της Συνεργατικής νίκησε εκτός έδρας τον Α.Ο. Αραδίππου με 28-23 και πλέον η διαφορά των 6 βαθμών που διατήρησε από την 2η ομάδα των Λατσιών δεν μπορεί να καλυφθεί στους δύο αγώνες που έμειναν για τη λήξη της διοργάνωσης.

Στο τέλος του αγώνα, οι παίκτριες της ΣΠΕ πανηγύρισαν έξαλλα το σημαντικό τους επίτευγμα. Σε 18 αγώνες πέτυχαν ισάριθμες νίκες και πήραν αλάνθαστες τον φετινό τίτλο, που είναι ο 4ος (σαν ΣΠΕ Στροβόλου) στην ιστορία του σωματείου τους. Ωστόσο, η κατάκτηση του τίτλου θα πανηγυριστεί με κάθε … λαμπρότητα την ερχόμενη Τετάρτη (19η αγωνιστική) στο εντός έδρας παιγνίδι με την ΑΣ Σταυρόπετρα.

Η επικράτηση της ΣΠΕ δεν ήταν καθόλου εύκολη υπόθεση. Η Αραδίππου ήθελε βαθμολογικό κέρδος από αυτή την αναμέτρηση όχι απλά για να έχει να … λέει ότι «έκοψε» τους πρώτους βαθμούς της ΣΠΕ, αλλά για να διατηρήσει το προβάδισμα στην 3η θέση. Πάλεψε πολύ για ένα ημίχρονο, το πρώτο (έχανε μόλις με 2 γκολ, 14-16) όμως στο τέλος την πρόδωσαν οι επιλογές αλλά και οι δυνάμεις της αφού έχασε τον αγώνα με 23-28 και πλέον απέκτησε συγκάτοικο στο τρίτο σκαλοπάτι.

Σκόραραν για τη γηπεδούχο οι Β. Ιωάννου 4, Έλληνα 10, Λόσεβα 1, Σύζινου 2, Μαρσελή 2 και Μπούρτακ 4, ενώ για την πρωταθλήτρια, πλέον ΣΠΕ τα τέρματα της νίκης πέτυχαν οι Σούσου 3, Τιτσιλέα 2, Πίρσινα 9, Χαρτοπεάνου 8 και Παλαμάριου 6.

Πανελλήνιος – Κ.Α. Λατσιά 18-45

Με σχετική άνεση πέρασε από το Πλατύ η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά. Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες νίκησε τον Πανελλήνιο με 45-18 (ημίχρονο 21-11) και ξέφυγε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο σκαλοπάτι. Καλύτερες από τη νικήτρια οι Λεπελιονίτε 19, Τιτσιλέα 5, Κατσικίδου 3 και Μιχαήλ 3, ενώ από τον Πανελλήνιο ξεχώρισαν με την απόδοση τους οι Χριστιάνα Κτωρή 11, Σιοποτάρου 3 και Ρ. Αντωνίου 2.

ΑΣ Σταυρόπετρα – ΕΝ Αθηένου 17-51

Η κατάκτηση της 3ης θέσης, είναι πλέον στα χέρια της. Ο λόγος φυσικά για την ομάδα της Αθηένου η οποία, κάνοντας επίδειξη δύναμης σύντριψε την ΑΣ Σταυρόπετρα με 51-17 (ημίχρονο 27-6) και εκμεταλλεύτηκε απόλυτα την ήττα της Αραδίππου με την οποία ισοβάθμησε πλέον στην προνομιούχα 3η θέση. Η Αθηένου κρατά πλέον την τύχη της στα δικά της χέρια αφού, σε μεγάλο βαθμό, από αυτήν εξαρτάται αν θα καταφέρει να παραμείνει στο τρίτο σκαλοπάτι μέχρι το τέλος. Κορυφαίες από τη νικήτρια οι Ράντιτς 10, Χρ. Τρύφωνος 7, Ε. Γαστρινάκη 7 και Ι. Τζιακουρή 6, ενώ από την Σταυρόπετρα ξεχώρισαν οι Ίγκνατ 7, Χρ. Μουσκή 3 και Χ. Μεττή 3.

*Να αναφέρουμε ότι οι δύο αγωνιστικές που έμειναν για το τέλος του πρωταθλήματος θα ολοκληρωθούν πριν από το Πάσχα. Η 19η αγωνιστική θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη και η 20η αγωνιστική την ερχόμενη Κυριακή.