ΟΠΑΠ Γυναικών -Έπεσε η αυλαία

Δεν κατάφερε να τελειώσει τη χρονιά αήττητη. Με το πέσιμο της αυλαίας (20η αγωνιστική) του πρωταθλήματος χάντμπολ ΟΠΑΠ γυναικών η ΣΠΕ Στροβόλου έχασε εκτός έδρας με 30-29 από την Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά που, αν μη τι άλλο, κατάφερε έστω και την ύστατη να πανηγυρίσει τη νίκη γοήτρου σε βάρος της πρωταθλήτριας. Εδώ που τα λέμε, η ομάδα των Λατσιών δικαιούται να νοιώθει αδικημένη από τις τρεις ήττες που είχε δεχτεί στο πρωτάθλημα από την ομάδα της Συνεργατικής. Ήταν τρία πανομοιότυπα παιγνίδια όπου τα Λατσιά, παρόλο που έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο κι έφευγαν πάντα για τα αποδυτήρια έχοντας ένα σοβαρό προβάδισμα στο σκορ, στο τέλος η ομάδα της Συνεργατικής κατάφερνε στην επανάληψη να κάνει την ανατροπή και να παίρνει τις νίκες στο … τέρμα. Και προχθές πάντως, λίγο έλειψε να επαναληφθεί αυτό το … σενάριο καθώς, ενώ τα Λατσιά είχαν και πάλι προηγηθεί στο ημίχρονο με 19-16, στο τέλος λίγο έλειψε να ισοφαριστούν από τις αντίπαλες τους! Μια καλή άμυνα όμως στο τέλος του αγώνα ήταν αρκετή να τους χαρίσει την ποθητή νίκη γοήτρου και να κλείσουν με χαμόγελο τη φετινή χρονιά.

Για την ομάδα των Λατσιών σκόραραν οι Λεπελιονίτε 13, Λάιμα 8, Τιστίλεα 4, Κατσικίδου 2, Παρανόσκα 2 και Μιχαήλ 1, ενώ για την ΣΠΕ σκόραραν οι Ντιμιτρίσεβιτς 2, Σούσου 3, Τιτσίλεα 1, Μπίρτσινα 1, Μ. Παπά 1, Χάμσιουγκ 3, Χαρτοπεάνου 4 και Παλαμάριου 4.

Α.Σ. Σταυρόπετρα – Α.Ο. Αραδίππου 12-49

Και μαθηματικά την 3η θέση στην τελική κατάταξη και την έξοδο της στην Ευρώπη εξασφάλισε με το πέσιμο της αυλαίας η ομάδα της Αραδίππου, μετά την αναμενόμενη εκτός έδρας νίκη της επί της Σταυρόπετρας με 49-12 (ημίχρονο 28-7).
Για τη νικήτρια σκόραραν οι Λητώ Έλληνα 14, Σύζινου 7, Μπούρτακ 6, Μαρσελλή 5, Χ. Παπαγρηγορίου 5, Α. Μιχαήλ 4, Α. Δημητρίου 4, Ελ. Έλληνα 2, Ευθυμίου 1 και Σκόμκα 1, ενώ για την Σταυρόπετρα σκόραραν οι Ίγκνατ 3, Χρ. Μεττή 6, Κ. Πέτρου 2 και Χρ. Μουσκή 1.

Πανελλήνιος – ΕΝ Αθηένου 15-32

Παρόλο που ήταν γνωστό το αποτέλεσμα της Αραδίππου και γνώριζαν ότι οι πιθανότητες τους για την 3η θέση είχαν εξανεμισθεί, εντούτοις οι παίκτριες της Αθηένου κυνήγησαν τη νίκη στο εκτός έδρας παιγνίδι τους με τον Πανελλήνιο για να κλείσουν με επιτυχία τη χρονιά. Καλύτερες, αφού στο ημίχρονο είχαν προηγηθεί με 17-6, στο τέλος πήραν τη νίκη με 32-15 και τερμάτισαν στην 4η θέση του πίνακα. Πλέον, η Αθηένου, εναποθέτει τις ελπίδες της για συμμετοχή στην Ευρώπη αποκλειστικά στο θεσμό του κυπέλλου, οι αγώνες του οποίου θα γίνουν μετά το Πάσχα.
Καλύτερες από τον Πανελλήνιο οι Σιοποτάρου 5, Μ. Λουκά 4, Χρ. Κτωρή 3 και Ρ. Αντωνίου 3 και από την Αθηένου οι Έρικα 8, Π. Φιάκου 6, Ε. Γαστρινάκη 5, Α. Διγενή 3. Ι. Τζιακουρή 3 και Ράντιτς 3.