ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ – Αυτοί ήταν ημιτελικοί …

Συγκλονιστική εξέλιξη είχαν οι δύο πρώτοι ημιτελικοί αγώνες του κυπέλλου ΟΠΑΠ γυναικών. Πλην όμως, Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά και ΣΠΕ Στροβόλου κατάφεραν έστω και δύσκολα να νικήσουν Πανελλήνιο και Α.Ο. Αραδίππου, αντίστοιχα, έτσι έχουν τον πρώτο λόγο για πρόκριση στον τελικό, μέσα από τους επαναληπτικούς που θα γίνουν αυτή τη βδομάδα, ανεξάρτητα αν το αποτέλεσμα των πρώτων αγώνων επιτρέπουν στις αντίπαλες τους να αισιοδοξούν.

Πανελλήνιος – Κεντρική Ασφαλ. Λατσιά 21-25

Πολύ σκληρό καρύδι αποδείχτηκε ο Πανελλήνιος, που έκανε το καλύτερο, ίσως φετινό του παιγνίδι. Στην έδρα του, έκανε τη ζωή δύσκολη στις παίκτριες των Λατσιών, οι οποίες αν και στη θεωρία καλύτερες, μόλις στις λεπτομέρειες κατάφεραν στο ημίχρονο να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (9-10) απέναντι στις γηπεδούχες. Με πολύ καλές άμυνες και με τη δύναμη να είναι το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα το σκορ κύλησε τέρμα με τέρμα μέχρι και 5’ πριν το τέλος. Λίγο η εμπειρία, λίγο οι περισσότερες επιλογές, κυρίως όμως το γεγονός ότι φάνηκε να έχουν περισσότερες δυνάμεις, οι παίκτριες των Λατσιών κατάφεραν στον αιφνιδιασμό να κάνουν τη ζημιά στον Πανελλήνιο. Ξέφυγαν με 4 γκολ στο σκορ και το τελικό 21-25 τους δίνει ένα σοβαρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει το Σάββατο (14 Μαϊου) στο κλειστό του Λυκείου Λατσιών.

Καλύτερες από τον Πανελλήνιο οι Μ. Λουκά 7, Χρ. Κτωρή 5 και Ντ. Σιοποτάρου 5, ενώ από τα Λατσιά καλύτερες οι Λάιμα 10, Λεπελιονίτε 8 και Παρανόσκα 2.

ΣΠΕ Στροβόλου – Α.Ο. Αραδίππου 33-27

Το ίδιο δύσκολη ήταν και η προσπάθεια της ΣΠΕ απέναντι στην Αραδίππου, που λόγω … εκλογών χρησιμοποίησε σαν έδρα το Κίτιον Λάρνακας και όχι το Λύκειο Στροβόλου. Παρόλο που ξεκίνησε καλά το παιγνίδι και στα πρώτα 20΄ η ομάδα της Συνεργατικής ήταν μπροστά στο σκορ με 13-7, εντούτοις με ένα ντεμαράζ η Αραδίππου κατάφερε να κάνει την ανατροπή και στο ημίχρονο να ισοφαρίσει σε 15-15. Μετά από αυτή την εξέλιξη το παιγνίδι στην επανάληψη ήταν … φωτιά, με την ΣΠΕ όμως, λόγω καλύτερων και περισσότερων επιλογών, να καταφέρνει στο τέλος να πάρει τη νίκη με 33-27 και, λογικά, να έχει τον πρώτο λόγο στον επαναληπτικό της ερχόμενης Κυριακής που θα γίνει στο Λύκειο Αραδίππου.

Σκόραραν για τη νικήτρια οι Ντιμιτρίσεβιτς 3, Σούσου 6, Μ. Παπά 5, Μπότορ 3, Χάμσιουνκ 7, Χαρτοπεάνου 2 και Παλαμάριου 7, και για την Αραδίππου οι Β. Ιωάννου 6, Λητώ Έλληνα 8, Α. Δημητρίου 1, Λόσεβα 2, Σύζινου 4. Λίζα Έλληνα 3 και Μπούρτακ 3.