ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΠΑΠ – Δεύτερο συνεχόμενο νταμπλ η ΣΠΕ!

Την κατάκτηση του νταμπλ πανηγυρίζουν από το απόγευμα του Σαββάτου οι νεανίδες της ΣΠΕ Στροβόλου. Στον τελικό του κυπέλλου ΟΠΑΠ στο χάντμπολ οι παίκτριες της Χάμσιουνκ νίκησαν την ΕΝ Αθηένου με 38-28 και στέφθηκαν κυπελλοπρωταθλήτριες για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Η στέψη της ΣΠΕ ήταν πέρα για πέρα δίκαιη, αφού ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να επιβάλει κατά κράτος το ρυθμό της και να φτάσει με σχετική άνεση στην κατάκτηση του τροπαίου.

Όλα τα λεφτά στον τελικό ήταν, ουσιαστικά, στο πρώτο ημίχρονο. Η ΣΠΕ Στροβόλου, είχε καταφέρει μεν στο ξεκίνημα να πάρει κεφάλι στο σκορ, όμως μετά που η άμυνα της Αθηένου κατάφερε να περιορίσει την δράση της Μάγδας Παπά, η ψαλίδα στη διαφορά του σκορ μειώθηκε στο κατώτατο της σημείο (16-15) με αποτέλεσμα 8΄πριν το άκουσμα της κόρνας ο τελικός να αποκτήσει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Όμως, ενώ υπήρχαν οι προϋποθέσεις ώστε η Αθηένου να ισοφαρίσει σε 16-16, μια λάθος επίθεση έδωσε την ευκαιρία στη ΣΠΕ να βγει στην κόντρα και να ανεβάσει τον δείκτη στο 15-17, να εκμεταλλευτεί το «μπλακ άουτ» των αντιπάλων της και στο ημίχρονο να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 3 τερμάτων, 21-18.

Στην επανάληψη, έλαμψε το … άστρο των δύο «ατού» της ΣΠΕ. Της Μάγδας Παπά η οποία κυριολεκτικά ήταν ασταμάτητη και σκόραρε τα 27 (από τα 38 συνολικά…) γκολ της ομάδας της αλλά και της τερματοφύλακας Άντριας Τάκη η οποία έκανε απίστευτες – για το επίπεδο και την ηλικία της – αποκρούσεις. Νωρίς, λοιπόν, η ομάδα της Συνεργατικής άρχισε να κτίζει μια πολύ καλή διαφορά, ενώ στα μέσα περίπου του ημιχρόνου και δεδομένου ότι έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις, εκμεταλλεύτηκε τις αργές επιστροφές των παικτριών της Αθηένου και με αιφνιδιασμούς, καθάρισε τον τελικό.

Πέραν από τις Παπά και Τάκη, πολύ καλή απόδοση είχε και η αρχηγός της κυπελλούχου Άρτεμης Κυριάκου, οι δίδυμες Σαβαλλάκη και η Βασιλική Κέλπη. Από την Αθηένου, πολύ καλή απόδοση ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο είχε η 14χρονη τερματοφύλακας Στάλω Ιακώβου, ενώ κορυφαία της ομάδας ήταν η αρχηγός Ιωάννα Τζιακουρή. Ξεχώρισαν επίσης με την απόδοση τους οι Μισιέλ Ιωάννου, Γεωργία Τρύφωνος και Στέλλα Κλόκκαρη.

ΣΠΕ ΣΤΡΟΒΟΛΟΥ (Α.Μ. Χάμσιουγκ) Ρ. Αντρέου, Δημ. Σαβαλλάκη 4, Αθαν. Σαβαλλάκη 3, Μ. Παπά 27, Ντ. Σιμονιάν, Νατ. Γαβριηλίδου, Β. Κέλπη 1, Α. Τάκη, Γ. Αντωνίου, Αρτ. Κυριάκου 3, Δ. Αρσαλίδου.

Ε.Ν. ΑΘΗΕΝΟΥ (Απ. Μιχαήλ) Στ. Ιακώβου, Στ. Κλόκκαρη 4, Μ. Πυροτιάτη 3, Ι. Τζιακουρή 8, Αιμ. Σάββα, Αρτ. Χατζηευαγγέλου, Στεφ. Νικολάου, Μ. Κωνσταντά 1, Μαρ. Νικολάου 2, Μ. Ιωάννου 6, Γ. Τρύφωνος 4.