Νίκησαν και οι άντρες

Δεν έμεινε … άσφαιρη η Εθνική μας ομάδα των αντρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Handball που γίνεται στην πόλη Ούμακ της Κροατίας. Στην 2η μέρα του πρωταθλήματος η Κύπρος πανηγύρισε την 1η της νίκη αφού επιβλήθηκε με 2-0 της Σουηδίας, ενώ από … σπόντα, έχασε και το δεύτερο χθεσινό της παιγνίδι απέναντι στην Πολωνία (2-1).

Οι διεθνείς μας έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο σετ απέναντι στους Σκανδιναβούς και παρά την πίεση που δέχτηκαν κατάφεραν να κερδίσουν το σετ στις λεπτομέρειες (18-17) γεγονός όμως που τους έδωσε αρκετή αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια του αγώνα. Με περισσότερη ψυχραιμία στο τελικό σουτ κατάφεραν να επιβληθούν πιο εύκολα στο επόμενο σετ (13-10) και να πάρουν τη νίκη με 2-0.

Κορυφαίοι της Εθνικής μας σε αυτή την αναμέτρηση οι Π. Χριστοδούλου 11, Παπατρύφωνος 10και Προκοπίου 10, ενώ στο παιγνίδι αυτό ο κ. Κόσικ χρησιμοποίησε επίσης και τους Αργυρού, Λύρα, Νούκοβιτς, Σσοφοκλέους και Βορκά.

Στο δεύτερο παιγνίδι της ημέρας η Κύπρος, παρά την προσπάθεια των διεθνών μας, έχασε στη διαδικασία των πέναλτι από την Πολωνία με 2-1. Η Κύπρος είχε καταφέρει να πάρει το πρώτο σετ με 17-16, στη συνέχεια όμως η κούραση λύγισε τους διεθνείς μας που έχασαν το επόμενο σετ με 16-8. Παρόλα αυτά, με λίγη περισσότερη ψυχραιμία θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη στα πέναλτι όπου όμως έχασαν με 6-5.

Στο παιγνίδι αυτό αγωνίστηκαν οι Παπατρύφωνος 10, Π. Χριστοδούλου 7, Σοφοκλέους 6, Προκοπίου 4, Νούκοβιτς 2, Αργυρού 1, Προύτζος και Βορκάς.

Η Εθνική μας έκλεισε την 2η αγωνιστική με ήττα αφού στον τρίτο αγώνα της ημέρας έχασε (φυσιολογικά) από την πολύ δυνατή Κροατίαία-1η στον Β΄όμιλο χωρίς να χάσει ούτε 1 σετ!- με 2-0 (19-13, 26-9). Σε αυτό τον αγώνα αγωνίστηκαν οι Βορκάς 6, Π. Χριστοδούλου 5, Προκοπίου 4, Σοφοκλέους 4, Παπατρύφωνος 2, Προύτζος 1, Λύρας και Ξενοφώντος.

Εθνική Γυναικών

Το ξεκίνημα της Εθνικής μας ομάδας γυναικών δεν ήταν το αναμενόμενο στις παραλίες της Ούμακ. Στο πρώτο της παιγνίδι της 2ης αγωνιστικής ημέρας έχασε από τη Νορβηγία με 2-0 (15-7 και 20-9) ενώ στη συνέχεια έχασε και από την Τουρκία επίσης με 2-0 (23-16, 14-10). Αν με τη Νορβηγία η ήττα που δεχτήκαμε ήταν αναμενόμενη (οι Νορβηγίδες κάνουν εκπληκτικές εμφανίσεις, ενώ νίκησαν και την Τουρκία με 2-0) η ήττα από τις Τουρκάλες στεναχώρησε όλους στην αποστολή μας. Ήταν ένα παιγνίδι που με λίγη προσοχή θα μπορούσαμε να το κάνουμε ντέρμπι και που όμως, δυστυχώς χάσαμε με σχετική ευκολία.

Τέλος, το κακό τρίτωσε για την Εθνική μας στο πέσιμο της αυλαίας της 1ης φάσης του πρωταθλήματος χάνοντας εύκολα, αργά το βράδυ από την Ουγγαρία με 2-0 (10-22, 14-20)

Με τη Νορβηγία αγωνίστηκαν οι: Σύζινου 10, Β. Ιωάννου 3, Λητώ Έλληνα 2, Λίζα Έλληνα 1, Ε. Αντρέου, Μ. Λουκά, Μαρσελλή, Θεοδώρου.

Με την Τουρκία αγωνίστηκαν οι : Λητώ Έλληνα 13, Σύζινου 10, Β. Ιωάννου 3, Ε. Αντρέου, Ρ. Αντωνίου, Λίζα Έλληνα, Μ. Λουκά, Μαρσελλή.

Με την Ουγγαρία αγωνίστηκαν οι: Λητώ Έλληνα 10, Σύζινου 7, Β. Ιωάννου 4, Μαρσελλή 2, Θεοδώρου 1, Αντωνιάδου, Λίζα Έλληνα, Μ. Λουκά.

Ελλάδα – Δανία 0-2
Νορβηγία – Τουρκία 2-0
Κύπρος – Νορβηγία 0-2
Ουκρανία – Δανία 2-0
Ουγγαρία – Τουρκία 2-0