Beach Handball -Τα πήραν όλα οι διοργανωτές

Η διοργανώτρια Κροατία ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο 7ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Beach Handball καθώς στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης 2011 τόσο στην κατηγορία αντρών όσο και στην κατηγορία γυναικών. Στους άντρες, οι Κροάτες νίκησαν στον τελικό τη Ρωσία με 2-0 ενώ στις γυναίκες, η Κροατία νίκησε στον τελικό τη Δανία με 2-1.

Κατηγορία αντρών

Το τέλος του 7ου πρωταθλήματος Beach Handball βρήκε την Κροατία να τερματίζει στο ψηλότερο σκαλοπάτι του πίνακα καθώς στον τελικό επιβλήθηκε της Ρωσίας με 2-0.Σε αυτό το πρωτάθλημα οι Κροάτες είχαν την πιο σταθερή παρουσία και, κατά γενική ομολογία, δίκαια στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης. Στην 3η θέση τερμάτισε η Ισπανία η οποία στο μικρό τελικό νίκησε την Ουκρανία με 2-1, ενώ την 5η θέση πήρε η Ουγγαρία που σε αγώνα κατάταξης επιβλήθηκε της Νορβηγίας με 2-1. Η Κύπρος τερμάτισε τελικά στην 11η θέση της τελικής βαθμολογίας αφήνοντας πίσω της ομάδες όπως τα Σκόπια και η Ελλάδα.

Κατηγορία Γυναικών

Στην κατηγορία γυναικών ο συναγωνισμός ήταν πολύ πιο έντονος και τα παιγνίδια κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Τελικά η Κροατία, που νίκησε στον τελικό τη Δανία (η έκπληξη της διοργάνωσης) με 2-1 στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης. Στην 3η θέση τερμάτισε η Ιταλία που νίκησε στον μικρό τελικό τη Νορβηγία με 2-1 ενώ την 5η θέση κατέκτησε η Ουγγαρία που νίκησε –επίσης με 2-1 – την Ισπανία. Η Κύπρος, στην παρθενική της εμφάνιση σε τέτοιου είδους διοργάνωση τερμάτισε στην 13η θέση, μόλις πιο πάνω από την Ελλάδα που τερμάτισε στην τελευταία, 14η θέση της τελικής κατάταξης.