Δυστυχώς. έχασαν …

Άδοξα κύλησε το πρώτο ευρωπαϊκό παιγνίδι της Κεντρικής Ασφαλιστικής Λατσιά. Η κυπριακή ομάδα, στο πλαίσιο του 1ου προκριματικού γύρου του κυπέλλου της Ευρωπαϊκής (EHF) έχασε στο Λύκειο Λατσιών από την HC Neistin των νησιών Φαρόε με 30-17 και όπως όλα δείχνουν ο επαναληπτικός της επόμενης βδομάδας στα Νησιά Φαρόε θα έχει τυπική διαδικασία.

Αν εξαιρέσουμε το ξεκίνημα του αγώνα, μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου τίποτα δεν έβγαινε στους παίκτες του Κώστα Κατσαρή που, με τα πολλά προβλήματα που αντιμετώπιζε λόγω απουσίας των ξένων χειροσφαιριστών, παρουσίασε την ομάδα του με καθαρά κυπριακή … ταυτότητα. Χωρίς καθαρό σουτέρ και χωρίς επιλογές στα σουτ από τα 9 μέτρα τα Λατσιά είδαν στα μέσα του ημιχρόνου τους Φαροέζους να αρχίσουν να απομακρύνονται στο σκορ με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να φύγουν για τα αποδυτήρια όντας μπροστά με 12-17.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την Κυπριακή ομάδα η οποία, εκτός από επιλογές, άρχισε να μένει και από δυνάμεις. Παρόλο που στο πρώτο δεκάλεπτο του ημιχρόνου είχε καταφέρει να κατεβάσει τη διαφορά στα 3 γκολ (13-16) στη συνέχεια σήκωσε λευκή πετσέτα. Είπαμε, χωρίς δυνάμεις, οι παίκτες των Λατσιών δεν είχαν καθόλου επιστροφές, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι τους να βγαίνουν με άνεση στον αιφνιδιασμό, να πετυχαίνουν εύκολα γκολ (πάλι καλά που ο τερματοφύλακας Κύπρος Ξενοφώντος έκανε αρκετές αποκρούσεις σε τετ α τετ…) με αποτέλεσμα να κλείσουν την τελική διαφορά του σκορ στο +13, 17-30.

«Δεν έχω κανένα παράπονο από τους παίκτες μου – σχολίασε στο τέλος του αγώνα ο προπονητής των Λατσιών. Είχαμε πολλά προβλήματα πριν τον αγώνα, δεν είχαμε τη βοήθεια των ξένων μας παικτών, δεν κάναμε την κατάλληλη προετοιμασία και το πιο σημαντικό, το αποψινό (σημ. Χτεσινό) ήταν το πρώτο μας φετινό παιγνίδι καθώς δεν είχαμε την ευχέρεια να δώσουμε ούτε ένα φιλικό. Κάτω από αυτές τις συνθήκες τα παιδιά προσπάθησαν για το καλύτερο, ήταν όμως δύσκολο γι αυτούς να αντεπεξέλθουν θετικά στις δυσκολίες του αγώνα, άσχετα αν η Νέιστιν δεν είναι καμιά υπέρ ομάδα και, υπό φυσιολογικές συνθήκες θα μπορούσαμε για πολύ καλύτερα πράγματα», κατέληξε.

Πάντως, τα δεδομένα πλέον είναι αρνητικά για την Κυπριακή ομάδα που τα ξημερώματα του ερχόμενου Σαββάτου θα υποχρεωθεί να κάνει το μακρινό ταξίδι στα νησιά Φαρόε για τον επαναληπτικό, χωρίς ουσιαστικά να έχει οποιοδήποτε κίνητρο…

Τα τέρματα των Λατσιών πέτυχαν οι Βανέζης 2, παυλίδης 3, Βορκάς 1, Χρ. Χατζηεφραίμ 3, Κ. Χατζηεφραίμ 3, Βλαδιμήρου 2 και Γ. Νέιλορ 3.