Μια νίκη και μια ισοπαλία

Κ. Α. Λατσιά – Κουρούσιη Προοδευτικός 30-30

Και για τις δύο ομάδες, θα μπορούσαν τα πράγματα να είναι χειρότερα στο μεταξύ τους παιγνίδι της 1ης αγωνιστικής. Και αυτό γιατί, από τη μια η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά ενώ είχε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (ημίχρονο 14-12) το προβάδισμα στο σκορ, 5’ πριν το τέλος αφού ισοφαρίστηκε θα μπορούσε κιόλας να χάσει το παιγνίδι. Από την άλλη ο Προοδευτικός, ήταν η ομάδα που θα μπορούσε στην τελευταία φάση του αγώνα να σκοράρει κι εκεί που έβλεπε μπροστά του μια προδιαγραφόμενη ήττα, στο τέλος έφυγε από τη Λευκωσία με κέρδος τον βαθμό της ισοπαλίας. Από αυτή τη σκοπιά, ίσως το τελικό αποτέλεσμα να κρίνει κάποιος ουδέτερος ότι ήταν και δίκαιο, παρόλο που ο προπονητής των Λατσιών Κώστας Κατσαρής αναμφίβολα θα τα… ψάλλει στους παίκτες του για εκείνο το «μπλακ άουτ» του τελευταίου πεντάλεπτου, που έδωσε την ευκαιρία στον μαχητικό Προοδευτικό να ροκανίσει τη διαφορά του -3 και να αποφύγει την ήττα.

Βορκάς 6, Γουίλιαμς 6, Ειρινάκης 6, Βανέζης 5, Π. Ιωάννου 5 και Βλαδιμήρου 2 οι σκόρερ για την ομάδα των Λατσιών, ενώ για την ομάδα της Πάφου, που είχε κορυφαίο και πρώτο σκόρερ τον Παναγιώτη Χριστοδούλου (12 τέρματα) σκόραραν και οι Χαρ. Σοφοκλέους 6, Τ. Σαββίδης 5, Μ. Μιχαήλ 2, Κασιουλή 1 και Α. Θεοφάνους 1.

Famagusta Devel. Μαυρομάτης – ΕΝ Αγ. Αθανασίου 27-21

Πέρασε σίγουρα ένας χρόνος από τότε που είχε γευτεί για τελευταία φορά τη χαρά της νίκης η ομάδα του Αγίου Παύλου! Στο φετινό πρωτάθλημα όμως κατάφερε να κάνει καλό ποδαρικό, νικώντας στην έδρα του την Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου με 27-21 και να πανηγυρίσει, επιτέλους, το δίποντο.

Η νίκη του Μαυρομάτη δεν ήταν τυχαία. Η απόκτηση των Πέτρου Προκοπίου, του διεθνή Φτερακίδη, του Χρίστου Χατζηεφραίμ αλλά και του Άδωνη Μάρκου έδωσαν μια δυναμική στην ομάδα αφού πρόσθεσαν ποιότητα και εμπειρία. Έτσι, παρά το γεγονός ότι η νεοφώτιστη ομάδα της ΕΝΑ … έστησε πόδι στο πρώτο τέταρτο (10’ 1-1, 15’ 3-3), η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους. Με αιφνιδιασμούς, κατάφεραν να δημιουργήσουν σιγά-σιγά μια διαφορά στο σκορ και να φύγουν στο ημίχρονο για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 13-8, ενώ στην επανάληψη κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφο το προβάδισμα και να φτάσουν στη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που έδειξε καλά στοιχεία, πλην όμως φάνηκε καθαρά (το είπε άλλωστε και ο προπονητής της, Λεονάρτο Ιετέμι, ότι η ομάδα χρειάζεται παιγνίδια για να δέσει … ) ότι χρειάζεται χρόνο προσαρμογής.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Φτερακίδης 7, Κόπσιακ 7, Χατζηεφραίμ 3 και Προκοπίου 3, ενώ από την ΕΝΑ ξεχώρισαν οι Κόσνι 5, Βούκλιτς 6, Χορνέα 4 και Αναστασίου 2.