Γεύτηκαν νίκη ΕΝ ΣΠΕ και Παρνασσός

Παρνασσός – Μαυρομάτης 26-21

Στο πρώτο ημίχρονο το παιγνίδι είχε πολύ δύναμη και σε κάποιες περιπτώσεις ήταν κάτι περισσότερο από σκληρό. Δυνατές άμυνες, πάθος και από τις δύο ομάδες και το σκορ κύλησε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του τριανταλέπτου τέρμα με τέρμα. Ωστόσο, 1’ πριν ακουστεί η κόρνα για το ημίχρονο ο Παρνασσός, με μια καλή άμυνα και δύο πετυχημένες επιθέσεις κατάφερε να φύγει για τα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 11-9. Αυτή η διαφορά βοήθησε τους γηπεδούχους να παίξουν με περισσότερη αυτοπεποίθηση στην επανάληψη, να εκμεταλλευτούν τα κενά στην άμυνα των αντιπάλων και να πανηγυρίσουν στο τέλος την πρώτη τους νίκη (26-21) υποχρεώνοντας ταυτόχρονα την ομάδα του Αγίου Παύλου στην πρώτη φετινή της ήττα.

Καλύτεροι από τη νικήτρια οι Ιακ. Ιωάννου 7, Αλ. Αχιλλέως 6, Παπατρύφωνος 5 και Κ. Παταϊσια 3, ενώ από τον Μαυρομάτη καλύτεροι οι Κόπσιακ 6, Προκοπίου 4, Φτερακίδης 3 και Χρ. Χατζηεφραίμ 3.

Κεντρική Ασφαλ. Λατσιά – ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου 23-30

Στο κλειστό των Λατσιών η ΕΝ ΣΠΕ Στροβόλου πανηγύρισε την πρώτη φετινή της νίκη σε βάρος των γηπεδούχων. Η Κεντρική Ασφαλιστική Λατσιά κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλο της στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (ημίχρονο 14-15) όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο έμεινε από δυνάμεις. Η Ένωση, με αιφνιδιασμούς πέτυχε εύκολα γκολ και καθάρισε το παιγνίδι, παίρνοντας τη νίκη με 23-30.

Σκόραραν για τα Λατσιά οι Γ. Βανέζης 2, Μεταξά 3, Βορκάς 6, Π. Ιωάννου 4, Παυλίδης 1, Βλαδιμήρου 2, Ειρηνάκης 3 και Μηνά 2 και για τη νικήτρια οι Γιωργαλλής 1, Χαραλάμπους 1, Χρυσάνθου 1, Αντωνίου 2, Κ. Ιωάννου 1, Λαζάρου 2, Χριστοδούλου 2, Σωτηρίου 3, Α. Ιωάννου 7, Ο. Λεοντίου 4 και Μπόσιτς 5.

ΕΝ Αγίου Αθανασίου – Ευρωπαϊκό Παν. Κύπρου 18-37

Κανείς δεν περίμενε ότι η νεοφώτιστη ΕΝΑ θα μπορούσε να προβάλει, έστω, αντίσταση απέναντι στο πανίσχυρο και φιλόδοξο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο. Η ομάδα του Ευρωπαϊκού πέρασε από το Λύκειο Λινόπετρας σε στυλ … προπόνησης σε ένα παιγνίδι που ο προπονητής Ανδρέας Ανδρέου είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που ήταν γραμμένοι στο φύλο αγώνος και, από την άλλη, οι παίκτες του Λεονάρτο, την ευκαιρία να πάρουν εμπειρίες έχοντας αντίπαλο μια ομάδα με πρωταγωνιστικό ρόλο. Το Ευρωπαϊκό είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 16-8, ενώ ο δείκτης του σκορ σταμάτησε στο 37-18.

Βούκελιτς 5, Τουντόρ 4, Καρίμ 3, Κοσμίν 1, Γουίλιαμ 1, Αναστασίου 1, Έντουαρτ 1, Άλι 1 και Γκέκορι 1 οι σκόρερ της γηπεδούχου ενώ για το Ευρωπαϊκό σκόραραν οι Νικηφόρου 4, Βούκας 4, Αργυρού 4, Νοβάκοφ 4, Τριμιθιώτης 3, Σοφοκλέους 3, Μαρκίδης 3, Λεμέσιος 3, Ευσταθιάδης 2, Ε. Κώστα 2, Ι. Αργυρού 2, Ρ. Παπανικολάου 2 και Γ. Στυλιανού 1.