Aνέβηκε κορυφή ο Παρνασσός και πήρε το προβάδισμα κόντρα στη Sabbianco Ανόρθωση

Μια αγωνιστική πριν από τα play offs ο Παρνασσός πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών, κερδίζοντας 29-27 τη Sabbianco Ανόρθωση, εκτός έδρας. Παράλληλα, προηγείται με 2-1 της «Κυρίας», ενόψει του πολύ πιθανού ενδεχόμενου που οι δύο ομάδες συναντηθούν στους τελικούς, όπου ο πρωταθλητής θα κριθεί στις πέντε νίκες. Ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του Παρνασσού στην έδρα των κυανόλευκων φέτος.

Το παιχνίδι στο Σωτήρειο ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό όταν οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ με το σκορ 25-27, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Ζωγράφου έκανε το 25-29 και η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δύο ημίχρονα είχαν ίδια εξέλιξη, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έχτισαν διαφορές που δεν κατάφεραν να κρατήσουν. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 15-15, ενώ ο Παρνασσός είχε προηγηθεί 13-15. Στο β’ ημιχρονο ο Παρνασσός, με όπλο την άμυνά του, ανέτρεψε ξανα προβάδισμα της Ανόρθωσης και προηγήθηκε πρώτη φορά στο 51′ με 23-24 που ακολούθως έγινε 23-25.

Draskic και Haiduc είχαν από 8 γκολ για τους νικητές, όσα και ο Σεϊρεκίδης για τη Sabbianco Ανόρθωση.

Στον άλλο αγώνα της ημέρας, για την 4αδα, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κέρδισε 34-23 τον ΑΠΟΕΛ, εντός έδρας, σε αγώνα χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού το Ευρωπαϊκό έχει εξασφαλίσει την 3η θέση και ο ΑΠΟΕΛ είναι 4ος.

Για το β’ γκρουπ ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς – Προοδευτικός έφεραν ισοπαλία 25-25, ενώ η ΕΝΑΒ κέρδισε για τέταρτη φορά τον Μαυρομμάτη Αγ. Παύλου με 31-22.