Ο Παρνασσός έσπασε το αήττητο της Sabbianco Ανόρθωση – Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

Μεγάλη, εκτός έδρας, νίκη πέτυχε ο Παρνασσός κερδίζοντας με 24-19 τη Sabbianco Ανόρθωση, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών, σπάζοντας το αήττητο που κρατούσε η ομάδα της Αμμοχώστου σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις από τις 15 Φεβρουαρίου 2020.

To συγκρότημα του Στροβόλου έβαλε τις βάσεις για να πάρει το διπλό από το ημίχρονο, κατά το οποίο προηγήθηκε με διαφορά τριών τερμάτων (13-10).

Πέντε τέρματα για λογαριασμό των νικητών πέτυχε ο Λούκας Παρασκευά, ενώ τέσσερα είχαν οι Δημοσθένους και Χάιντουκ. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού ήταν ο Χρίστος Αργυρού των γηπεδούχων που σκόραρε έξι γκολ.

Από εκεί και πέρα, στα άλλα τρία παιχνίδια της πρώτης αγωνιστικής, σημειώθηκαν άλλα δύο διπλά και μία ισοπαλία. Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με ανατροπή του νεοφώτιστου Μαυρομάττη Αγ. Παύλου κερδίζοντας με 25-21 (ημίχρονο 11-12) και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κέρδισε εύκολα την ΕΝΑΒ με 41-15 (ημίχρονο 18-8). Στην ισοπαλία 17-17 (ημίχρονο 7-7) έμειναν ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς και Προοδευτικός.