Το πάλεψε κόντρα στην Κροατία, αλλά ηττήθηκε η Εθνική Ανδρών

Του Θωμά Κεττένη (Aπεσταλμένος ΚΥΠΕ-ΚΟΕ)

Την ήττα, παρά την πολύ καλή εμφάνιση στο 2ο σετ, δέχθηκε η Εθνική Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ, της Κυπριακής αποστολής της ΚΟΕ, στην πρεμιέρα της στο τουρνουά των 3ων Μεσογειακών Αγώνων «Ηράκλειο 2023».

Η ομάδα Μπιτς Χάντμπολ ηττήθηκε με 2-0 σετ από την πανίσχυρη Κροατία με τα σετ να κλείνουν στο 24-10 και 14-10.

Η Κροατία μπήκε πιο καλά στο πρώτο σετ, αιφνιδιάζοντας την Εθνική, με τη διαφορά να φτάνει στους 13 πόντους, 17-4. Στη συνέχεια, οι Κύπριοι διεθνείς βελτιώθηκαν, ωστόσο, το σετ είχε ήδη κριθεί, με τους Κροάτες να επικρατούν στο τέλος του 10λέπτου με 24-10.

Στο δεύτερο 10λεπτο, η ομάδα του Ανδρέα Σοφοκλέους μπήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει και να κερδίσει το σετ ώστε να στείλει τον αγώνα στα πέναλτι.

Η άμυνα βελτιώθηκε κατά πολύ, όμως η αστοχία στην επίθεση ήταν αυτή που στοίχισε στην ομάδα, η οποία έχασε στο τέλος του σετ με 14-10 και τον αγώνα με 2-0 σετ.