Νίκησε στο ντέρμπι και ανέβηκε στην κορυφή

Σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι η Sabbianco Ανόρθωση κέρδισε εντός έδρας το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο με 24-23 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, αποτέλεσμα που ανέβασε την ομάδα της Αμμοχώστου στην κορυφή, μαζί με τον Παρνασσό.

Οι δυο ομάδες επιβεβαίωσαν γιατί θεωρούνται, μαζί με τον Παρνασσό, οι κορυφαίες στην Κύπρο και αυτές που θα διεκδικήσουν τους τίτλους.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος αμφίρροπο, πρόσφερε συγκινήσεις και θέαμα και καθήλωσε τους στους φιλάθλους που παρευρέθηκαν στην τεχνική Σχολή Αυγόρου.

Στο 1ο ημίχρονο, καμία εκ των δυο ομάδων δεν μπορούσε να δημιουργήσει διαφορά. Το πλάνο των δυο προπονητών εφαρμόστηκε πλήρως από τους παίχτες και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου 11-11, ανέδειξε μεταξύ άλλων και τις δυσκολίες που θα είχαν οι ομάδες στην επανάληψη.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο 2ο ημίχρονο. Επιθετικά οι δυο ομάδες ήταν λίγο πιο παραγωγικές, με την Ανόρθωση να σημειώνει 1 τέρμα περισσότερο από το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο και να παίρνει τη νίκη με 24-23.

Ο Ιούλιος Αργυρού ηγήθηκε της μεγάλης νίκης, αφού πέτυχε 7 τέρματα, ο Χρίστος Αργυρού 6 και ο Nebojsa Vojinovic 3.

Πρώτος σκόρερ του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου και του αγώνα αναδείχθηκε ο Χριστόφορος Τσακουρίδης με 8 γκολ και ακολούθησαν οι Ξένιος Κυπριανού και Λούκας Παρασκευά με 5.