Αλάνθαστα τα Λατσιά, εύκολα η Αραδίππου

Ο Α.Σ. Λατσιών και ο Α.Ο. Αραδίππου συνέχισαν νικηφόρα στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Χειροσφαίρισης Γυναικών. Ρεπό είχε η Αθηένου.

Αλάνθαστα τα Λατσιά

Η ομάδα των Λατσιών συνέχισε και αυτή την εβδομάδα την αλάνθαστη πορεία της. Κέρδισε εκτός έδρας τον Προοδευτικό Πάφου με 19-32, πέτυχε το 4 στα 4 και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Οι φιλοξενούμενες δεν συνάντησαν καμία αντίσταση και επιβεβαίωσαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση. Το 1ο ημίχρονο ήταν μονόλογος για τον Α.Σ. Λατσιών που μπήκε πολύ δυνατά για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκης. Προηγήθηκε 8-19 και το 2ο ημίχρονο απέκτησε τυπικό χαρακτήρα.

Παρ’ όλα αυτά η ομάδα των Λατσιών συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, σημείωσε ακόμη 13 τέρματα και με τα 11 που δέχθηκε, πήρε τη νίκη με 19-32.

Η Μαριάννα Χαραλάμπους και η Antzela Dimitrievic σημείωσαν από 7 γκολ, ενώ οι Μικαέλλα Καντόρ και Μαλβίνα Ηλία από 5.

Για τις γηπεδούχες, η Μαρίνα Μόρφου σκόραρε 6 φορές, η Άντρια Φιλίππου 4 και η Σαλώμη Παπαμιχαήλ 3.

Εύκολα η Αραδίππου

Στο άλλο παιχνίδι, τα κορίτσια της Αραδίππου κέρδισαν τα αντίστοιχα του Πανελλήνιου Λευκωσίας με 27-18.

Η γηπεδούχος ομάδα είχε συνεχώς τον έλεγχο του αγώνα και δεν κινδύνεψε καθόλου από την αντίπαλο της. Πήρε γρήγορα το προβάδισμα και έβαλε τις βάσεις από το 1ο ημίχρονο, αφού το 15-07, έδωσε τεράστιο αβαντάζ στην Αραδίππου.

Στο 2ο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν πανομοιότυπο. Οι γηπεδούχες δεν αναπαύτηκαν από το μεγάλο τους προβάδισμα και συνέχισαν με την ίδια σοβαρότητα και συγκέντρωση μέχρι το τέλος της αναμέτρησης που της βρήκε να πανηγυρίζουν τη νίκη με 27-18.

Μεγάλο παιχνίδι για την Αραδίππου πραγματοποίησε η Μαργαρίτα Ευθυμίου και με τα 9 τέρματα που πέτυχε έκανε τη μεγάλη διαφορά. Ακολούθησαν οι Άντρια Αντωνίου με 6 γκολ και Georgeta Gradli με 4.

Για τις φιλοξενούμενες, η Λητώ Έλληνα σημείωσε 5 γκολ, η Μελίνα Ιερείδου 4 και η Μαριλένα Λουκά 3.