Το ντέρμπι στο Ευρωπαϊκό, μόνος στη κορυφή ο Παρνασσός

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο πήρε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Χειροσφαίρισης Ανδρών. Ο Παρνασσός συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του και έμεινε μόνος στην κορυφή, ενώ τη νίκη πανηγύρισε και ο Α.Ο. Αραδίππου.

Στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο το ντέρμπι

Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο κέρδισε στο ντέρμπι της αγωνιστικής τη Sabbianco Ανόρθωση με 29-23, την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα και παράλληλα την πλησίασε.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβληθούν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 16-14 υπέρ τους.

Στην επανάληψη, το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο ήταν καλύτερο, διαχειρίστηκε πολύ καλά το προβάδισμα του και σταδιακά το ανέβαζε με αποτέλεσμα να κερδίσει την Ανόρθωση με 29-23 και να πανηγυρίσει την πρώτη φετινή του νίκη σε ντέρμπι.

Ο Ευάγγελος Κώστα πέτυχε 6 τέρματα για τους γηπεδούχους, ενώ οι Χριστόφορος Τσακουρίδης και Λούκας Παρασκευά από 5.

Για την Ανόρθωση πρώτος σκόρερ ήταν ο Darko Pavlovic με 6 γκολ και ακολούθησαν οι Nebojsa Vojinovic και Κωνσταντίνος Μιχαήλ με 5 και 4 αντίστοιχα.

Εύκολα ο Παρνασσός

Ο Παρνασσός Στροβόλου σημείωσε ακόμη μια εύκολη νίκη. Κέρδισε εκτός έδρας το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με 22-34, συνέχισε την αήττητη πορεία του και μετά την ήττα της Ανόρθωσης, απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Η ομάδα του Στροβόλου ήταν σοβαρή και συγκεντρωμένη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασε με σχετική άνεση σε νέα επιτυχία. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της. Προηγήθηκε στο ημίχρονο με 09-19 και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με 12 γκολ διαφορά, 22-34.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού είναι ότι οι 13 από τους 16 παίχτες που αγωνίστηκαν από τον Παρνασσό σκόραραν. Ο Δημήτρης Στουμπής σκόραρε 6 φορές, ενώ οι Βασίλης Δημοσθένους και Γιώργος Παπακυπριανού από 5.

Για τη γηπεδούχο ομάδα, ο Κωνσταντίνος Κεραμίδας πέτυχε 6 γκολ και ακολούθησαν οι Γιώργος Τριμιθιώτης και Νικόλας Καρκαλάτος με 4.

Δύσκολα ο Α.Ο. Αραδίππου

Ο Α.Ο. Αραδίππου δυσκολεύτηκε, αλλά στο τέλος έκαμψε την αντίσταση του Προοδευτικού Πάφου και κέρδισε με 32-29.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν σχετικά χαμηλός, με τις δυο ομάδες να προσέχουν την άμυνα τους και τους γηπεδούχους να κλείνουν το 20λεπτο με 14-11

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρακολουθήσαμε θέαμα και γκολ. Οι δυο ομάδες σημείωσαν από 18 γκολ και ως εκ τούτου ο Α.Ο. Αραδίππου διατήρησε το προβάδισμα των 3 τερμάτων και πήρε τη νίκη με 32-29

Ο Κωνσταντίνος Χαραλάμπους αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους με 8 γκολ. Ο Γιώργος Μιχαήλ πέτυχε 7 και οι Ιάκωβος Ιωάννου και Στέφανος Στεφάνου από 4.

Για την παφιακή ομάδα ο Χρίστος Δίπλαρος σημείωσε 8 τέρματα, ο Λένος Χριστοφή και ο Παναγιώτης Χριστοδούλου από 6.