Αλάνθαστα τα Λατσιά οδηγούν την κουρσα του πρωταθλήματος

Την αλάνθαστη πορεία της στο πρωτάθλημα Γυναικών, συνέχισε η ομάδα των Λατσιών που κέρδισε την αντίστοιχη της Αραδίππου με 23-17 για την 3η αγωνιστική. Αυτή είναι η δεύτερη φορά που ο Α.Σ. Λατσιών κερδίζει τον Α.Ο. Αραδίππου μετά την επικράτηση στο Σούπερ Καπ.

Στο 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχες ήταν πολύ καλύτερες από τις αντίπαλες τους. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ήταν αποτελεσματικές στην επίθεση και στην άμυνα και προηγήθηκαν με 14-5.

Στην επανάληψη και παρά τη διαφορά των 9 τερμάτων, η φιλοξενούμενη ομάδα προσπάθησε αρκετά να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, αλλά δεν τα κατάφερε. Μείωσε, αλλά το τελικό αποτέλεσμα 23-17, επιβεβαίωσε την ανωτερότητα των Λατσιών.

Η Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου ήταν η πρώτη σκόρερ της νικήτριας ομάδας, με 6 γκολ, η Ιωάννα Αβρααμίδου σημείωσε 5 και η Antzela Dimitrievic 4.

Η ομάδα της Αραδίππου ανέδειξε την πρώτη σκόρερ του αγώνα, την Μαργαρίτα Ευθυμίου που πέτυχε 7 τέρματα, ενώ η Άντρια Αντωνίου σκόραρε 4 φορές.

Πρώτη νίκη για Αθηένου
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ε.Ν. Αθηένου που κέρδισε στο κλειστό του Αγίου Δομετίου τον Πανελλήνιο με 21-29. Οι φιλοξενούμενοι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο, εκείνο της πρεμιέρας που αναβλήθηκε με τον Προοδευτικό.

Η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν ανώτερη, είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο η διαφορά που δημιούργησε από τα αρχικά στάδια του αγώνα.

Οι παίχτριες της Αθηένου μπήκαν πολύ δυνατά, προηγήθηκαν και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας. Πήγαν στα αποδυτήρια με το 7-15 και έκαναν το έργο τους ευκολότερο στην επανάληψη.
Οι γηπεδούχες είχαν καλύτερη απόδοση στο 2ο ημίχρονο, αλλά η Αθηένου κρατούσε σταθερό το προβάδισμα της και επικράτησε με 21-29.

Η Μάγδα Παπά σκόραρε 11 φορές και η Παναγιώτα Φιάκκου 8 για την Αθηένου και έπαιξαν σημαντικό ρόλο για την πρώτη νίκη της ομάδας. Η Ελένη Γαστρινάκη πέτυχε 4 γκολ.

Για τις γηπεδούχες η Andrea-Maria Fratila σημείωσε 8 τέρματα, η Λητώ Έλληνα 4 και η Martina Macadova 3.