Δραπέτευσε με διπλό και κράτησε την κορυφη

Ο Παρνασσός πήρε το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Χειροσφαίρισης. Η ομάδα του Στροβόλου πέτυχε σπουδαίο διπλό επί του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου με 17-23, συνέχισε την αήττητη πορεία της και άνοιξε τη διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες.

Οι νικητές έβαλαν τις βάσεις από το πρώτο ημίχρονο. Έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό το επιθετικό πλάνο των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν μόλις 6 γκολ. Σε αντίθεση με τον Παρνασσό που σκόραρε 12 φορές και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 τερμάτων (6-12).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αισθητά βελτιωμένοι επιθετικά, αλλά οι παίχτες του Παρνασσού διατήρησαν μέχρι τέλους το πλεονέκτημα τους και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη με 17-23.

Για τους νικητές, ο Παπακυπριανού Γιώργος σημείωσε 6 γκολ και Στουμπής Δημήτρης 5, ενώ για την ομάδα του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τορνικίδης Βασίλης με 4 τέρματα.

Επέστρεψε στις νίκες η Sabbianco Ανόρθωση
Η Sabbianco Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με χαρακτηριστική ευκολία, αφού επικράτησε εντός έδρας του Προοδευτικού Πάφου με 38-26.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν εμφανώς ανώτερη. Επέβαλε το ρυθμό της από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δημιούργησε διαφορά 10 τερμάτων (20-10).

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν το ίδιο παραγωγικοί στην επίθεση, καθώς πέτυχαν 18 γκολ, ενώ και η παφιακή ομάδα έπαιξε πιο ελεύθερα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα 16 φορές, με το τελικό σκορ να κλείνει στο 38-26 υπέρ της «Κυρίας».

Σε ακόμη μια αγωνιστική ο Nebojsa Vojinovic ήταν σε μεγάλα κέφια και πέτυχε 9 γκολ, με τους Λεοντίου Ορέστη και Μιχαήλ Κωνσταντίνο να σημειώνουν από 6 γκολ.

Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν από 6 φορές οι Χριστοφή Λένος και Θεοδώρου Θωμάς και από 5 οι Κωνσταντίνου Ηλίας και Λάσκος Χρήστος.

Ντέρμπι με τα όλα του
Αμφίρροπο παιχνίδι για γερά νεύρα που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, διεξήχθη στο Λύκειο Αραδίππου, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς. Η μπίλια έκατσε στην έδρα, με τον Α.Ο Αραδίππου να κερδίζει με 24-23.

Ο αγώνας ήταν από την αρχή ντέρμπι και έδειξε από τα πρώτα λεπτά πως θα καταλήξει. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 13-12 και κράτησαν το ρευστό, αλλά πολύτιμο προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν τη νίκη με 24-23.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Χαραλάμπους Κωνσταντίνος με 8 γκολ και για τους φιλοξενούμενους ο Καρκαλάτος Νικόλας με 6 τέρματα.