Έκλεψε βαθμό ο ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ, μόνο στη κορυφή το Ευρωπαϊκό

Με το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου να εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις απώλειες που είχε ο Παρνασσός Στροβόλου και να ξεφεύγει μόνος στην κορυφή του πίνακα ολοκληρώθηκε η 11η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος  ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας. Διπλό για το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς στην Πάφο.

Έκλεψε τον βαθμό ο ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό του Λυκείου Στροβόλου με τον ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ μετά από εξαιρετική εμφάνιση να αναγκάζει τον Παρνασσός σε απώλειες. Οι γαλαζοκίτρινοι έκλεψαν τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε του αγώνα ο οποίος ολοκληρώθηκε 25-25. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι αντάξιο του εκτοπίσματος του δύο ομάδων, με τον ΑΠΟΕΛ / ΣΠΕΣ να πηγαίνει στο ημίχρονο με το υπέρ του 10-9, τον Παρνασσό να αντιδρά στο 2ο φτάνοντας 1 λεπτό πριν το φινάλε στην ολική ανατροπή με 25-24. Όμως ο τελευταίος λόγος ανήκει στους γαλαζοκίτρινοι οι οποίοι ισοφάρισαν λίγο πριν το φινάλε και πήραν πολύτιμο βαθμό.

Μόνος στην κορυφή…

Ο περσινός νταμπλούχος γνωρίζοντας τις απώλειες του Παρνασσού δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Κόντρα στην μαχητική όπως εξελίχθηκε η αναμετρηση Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου επικράτησε πολύ δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 30-22 και έμεινε μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στο ημίχρονο η Λεμεσιανή ομάδα είχε προηγηθεί με 16-14, και στο τέλος λύγισε στις λεπτομέρειες αφού έμεινε και με 7 παίκτες από τους 8 που είχαν στο φύλλο αγώνα. Στους 20 βαθμούς πλέον το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, με τον Παρνασσό να έχει πλέον 19.

Διπλό για το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς

Σπουδαίο διπλό απ’ όλες τις απόψεις πέτυχε το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς επικρατώντας με 29-23 του Προοδευτικού στην Πάφου. Η ομάδα του Κώστα Κόκκινου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, αφήνοντας πίσω της τα αρνητικά αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών. Παρ’ όλα αυτά το ντέρμπι ήταν συγκλονιστικό με τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο με το ισόπαλο 11-11. Στο δεύτερο μέρος το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς παίζοντας πολύ καλή άμυνα και έχοντας τις λύσεις στην επίθεση κατάφερε και πήρε τη νίκη με 29-23.